הדברת מכרסמים

כיום יש בעולם יותר מ 2,200 מינים שונים של סוגי מכרסמים בניהם עכברונים, סנאים, בונים, נברנים וחולדות. רובם חיים סביבנו, בין אם זה בסביבת מעבדות או בסביבתנו היום יומית. בישראל יש שתי סוגי עכברים עיקרים: העכבר המצוי והעכבר השדה.

אז מה אנחנו יודעים על הסוגים הנפוצים?


העכבר המצוי 

עכבר ביתי, מוצאו בהודו הרחוקה אך במהלך השנים האחרונות התרחבה התפשטותו כתוצאה
מיחסי בני האדם. העכבר המצוי בעל עיינים שחורות ואוזניים גדולות ביחס לגוף ואף מחודד. צבעו שחור/חום אך הזנב בהיר יותר. העכבר המצוי נמצא בכל אזור המחיה שאנו חיים, העכבר שורד בסביבתנו כיוון שניזון מכל אוכל שאנחנו אוכלים או משאירים ואילו מהצואה של עצמו.

העכבר המצוי ישן בין  12ל-14 שעות ביממה והוא נחשב לחיה טריטוריאלית, אורך חייו נע בין
שנתיים לארבע. חשוב מאוד לציין שהעכבר זה גורם לנזק של יבולים ובנוסף לזה מעביר אתו מחלות ובקטריות העלולים להזיק לאדם.

עכבר השדה

עכבר השדה הוא חיה שגדלה וחיה בשדה ובסביבה חקלאית, בשונה מעכבר המצוי שעיקר שהייתו היא בבתים שלנו. מבנה הלסת של שתי העכברים דומה מאוד – הם בעלי יכולת מדהימה לכרסם, להזיק ולאכול וזאת בעזרת זוג שיניים חדות מאוד היכולות להיות בשימוש לכל פעולה שהעכבר חפץ בה.
חשוב לציין שכמו העכבר המצוי גם עכבר זה מעביר מחלות, בקטריות וטפילים שונים.

ובאשר לחולדות, הזן העיקרי הקיים בישראל הוא החולדה הנורווגית הידועה בתור חולדת החוף הנקראות חולדות הביוב. היא חיה ומתגוררת סביבנו בלי שום בעיה הישרדותית, כשהמקור שלה הוא בכלל סין. לרוב, חולדות מסוג זה משמשות לצורכי מחקר ומדע. גודלה הוא כ 45ס"מ, אורך הזנב כ 15ס"מ ומשקלה נע בין 200-550 גרם. חשוב לציין שהחולדה מאופיינת באותם תכונות גרועות של הדבקת מחלות ונזק רב לבני האדם, בדומה לעכברים ומכרסמים נוספים.

הדברת מכרסמים היא כלי חשוב מאוד להתמודדות היום יומית שלנו עם נזקים ומחלות שיכולות
להיגרם עקב התמזגות החיים המשותפת של בני האדם והמכרסמים .
עקב כך אנו ממליצים בחוזקה להשתמש באחד הדרכים הבאים להדברת מכרסמים בהם אנו חברת
בראשית הדברה עוסקים, מייעצים וכמובן מבצעים .

חולדת החוף (נורווגית)

חולדת החוף, הנקראת גם החולדה הנורווגית (ללא כל קשר לנורבגיה אלא הערכת מוטעית שממנה הגיעו לאנגליה), היא המין הנפוץ ביותר בישראל והיא מהגדולים ממשפחת העכברים. אורך הגוף שלה נע בין 30 ס"מ ל-50 ס"מ וזנבה 10-25 ס"מ כשמשקלה נע סיבוב חצי קילו עד קילו וחצי. הצבע שלה אפור או חום. כמו בישראל, חולדת החוף היא בעיה גלובלית ונמצאת כמעט בכל מדינות העולם למעט אנטרקטיקה.

באופן טבעי, בישראל נמצא את חולדות החוף בעיקר בתוך תשתיות ביוב העירוניות, בהם הן משתלטות על שטח רב. שיתוף הפעולה ויצירת קשרים חברתיים הוא מאפיין בולט אצל החולדות תוך כדי פעילות עצמאית למטרות הגנה והקמת בתים. הם מקננות מחילות העשויות מאדמה ורפש המצויים במערכות הביוב. שם יקימו בית וימליטו גורים. כמו כן, דרך אותם תשתיות ביוב מגיעה חולדת החוף לבתים ולחצרות שלנו.

הדברת מכרסמים נחוצה כאשר פוגשים בחולדה, זאת מפני סכנתה לאדם. חולדת החוף נושאת עמה מחלות וחיידקים רבים, ויכולה להעביר אותם אלינו ואל חיות המחמד שלנו. מדובר בחיה מזוהמת, ולכן כל הבא במגע איתה מחייב חיטוי ופעולות מניעה.

כמו כן, לרוב בני האדם מחוסנים נגד המחלות שנושאת החולדה.

החולדה המצויה

החולדה המצויה היא הסוג השני הנפוץ ביותר בישראל אחרי חולדת החוף. היא ממוקמת בכל רחבי הארץ – בטבע, בערים ובמשקים חקלאיים. בתוך כל, היא ניזונה מחרקים, פירות, עלים ועוד. בשונה מהנורווגית, היא בונה את קנה במקומות גבוהים כמו עליות גג וקומות עליונות. החולדה המצויה מסתגלת בקלות ומשגשגת בקרב ערים ומשכונות האדם.

גם היא נחשבת למזיקה לאדם במחלות רבות, בהן גם מדבקות, שהשפעתם קשה עבורנו.


מהם דרכי ההתמודדות נגד מכרסמים?

הדברה יזומה-
הדברה זו מבוצעת באמצעים טכנולוגיים או בכלים מיועדים למיגור התופעה והדברת
מכרסמים כמו מלכודות.

הדברת רעלים-

זוהי שיטת הדברה הנפוצה ביותר אשר אופן שימושה נעשה ברעלים, וכתוצאה מתגלה כאפקטיבית במיוחד ובעלת אחוזי הצלחה גבוהים. אך באותה נשימה מצריכה מנגנון הגנה לבני האדם – בהדברת מכרסמים לא משתמשים בחומרי הדברה מרוססים, אלא ברעלים מוצקים. את הרעלים האלה מניחים בתוך תיבות האכלה ייעודיות, סגורות ונעולות כדי למנוע בעיקר מילדים קטנים ומחיות מחמד כגון כלבים וחתולים, להגיע לרעל הנמצא בפנים.

חשוב לנו לציין שנושא הדברת עכברים ומכרסמים בפרט זהו נושא רגיש וגדול המצריך ניסיון וידע רב.

בראשית הדברת מזיקים הינה חברה בעלת ניסיון רב בתחום ומקצועיים בריסוס ביתי ותעשייתי  המעניקה שירות אדיב ואמין, תוך מתן ייעוץ והכוונה לאורך כל השלבים מהזיהוי עד הריסוס ולאחריו.