הדברת צרעות

צרעות נחשבות כמזיקות לאדם עקב העקיצה הכואבת, אשר עלולה לסכן חיי אדם במקרים של אלרגיות ורגישות או עקיצות מרובות. מנגד, הן יעילות לסביבה הטבעית ולחקלאות בכך שהצרעה ניזונה מחרקים אוכלי עצים ושיחים. סיבה נוספת להגדרתם כמזיקות היא הקמת קן שיוצרת התקהלות גדולה של צרעות בסביבתו. הן ממקמות את הקנים שלהן לרוב בסמיכות לסביבת המגורים שלנו כגון עליית הגג, סדקים במבנים, חלונות, ארגזי תריסים, תעלות של מזגנים ועוד, יחד עם זאת, הצרעות נמצאות גם בבתי ספר וגני ילדים. הדברת צרעות לא פשוטה ומומלץ לא להיות בסביבת המדביר באותו הרגע מחשש לעקיצות.

על מנת להפחית את הסיכון למדביר, תעשה הדברת צרעות בעדיפות ראשונה בשעות הערב מכיוון שהן אינן פעילות בשעות הלילה, אך ניתן להדביר גם ביום.

 

הקמת הממלכה – איך נבנה הקן, מהו גודלו והאם הוא לתמיד?

מי שמתחילה את ההתיישבות הראשונית היא, בדומה לדבורים, המלכה. היא זו שמקימה את הקן בעזרת סיבי עץ לעוסים מעורבבים ברוק ואדמה שיוצרים בוץ המשמש כחומר הבנייה. לאחר שסיימה להקים את הקן, מתחילה הנקבה להטיל ביצים שיגדלו להיות צרעות פעילות. במהלך הטלת הביצים ועד שהצרעות גדלות לפעילות, המלכה דואגת לניקיון הקן, מזון וכדומה. כאשר הצרעות פעילות, הן אלו שמקבלות את האחריות.

קן צרעות נבנה בצורה עגולה, תאיו העגולים מיועדים לביצי הצרעות, ובתנאים אידיאלים של מזון ומזג אוויר הוא מתפרס על 30-20 סנטימטר.

לרוב נצפה בצרעות בימים חמים, בעונת האביב מתחילה המלכה את מלאכתה ועד סוף עונת הקיץ. בחורף, ב-90% מהמקרים, הקן לא שורד. כאשר החורף מתקרב, הזכרים והנקבות יוצאים לליל כלולות, כאשר הנקבות שורדות במקומות מסתור עד לתחילתו של הקיץ הבא וכך הגלגל ממשיך.

 

שני הסוגים הנפוצים של הצרעה בארץ

בארץ הצרעות הנפוצות הן הצרעה הגרמנית והצרעה המזרחית. הן די דומות במאפיינים שלהן אך עדיין שונות במעט.

הצרעה הגרמנית

גודלה של הצרעה הגרמנית הוא של כ-1.5 ס"מ אורך וצבעיה שחור-צהוב, הצרעה הגרמנית מקוננת דווקא באדמה או בנקיק בין סלעים. התהליך הטבעי שלהן נשאר אותו הדבר – המלכה מקימה את הקן מחומר צמחי שנטחן בלעיסות ומעורבב ברוק, מטילה את הביצים וכך הלאה. עם זאת, הצרעה הגרמנית נמשכת לדבש, אוכלת פירות ובשר ועקיצתה כואבת עד מאד. היא אינה מסוכנת לבני אדם שאינם רגישים לארס הצרעה, אך כאשר ילד קטן או אדם מבוגר נעקץ מומלץ לפנות לרופא.

 

הצרעה המזרחית

הצרעה המזרחית או בשמה הנפוץ בארצנו – דבור. תזהו אותה עם פסים צהובים על הגוף והיא ניזונה מחיות, נושמות ומתות, ולכן עשויה לשאת מחלות. באופן טבעי, העקיצה של הצרעה המזרחית כואבת אך לא מסכנת חיי אדם שאינם אלרגנים. במקרה של תגובות קיצוניות – מומלץ לגשת לרופא מיידית.טיפול בקן צרעות עם בראשית הדברת מזיקים

את הטיפול בקן צרעות מבצע מדביר מקצועי ומוסמך. בעזרת חומרי הדברה וריסוס בסביבת החצר, הבית והמרפסת ניתן להרחיק ולהרוג את הצרעות ובכך הבעיה תיפתר. בראשית הדברת מזיקים מומחית ובעלת ניסיון בהרחקת והדברת קני צרעות.