הרחקת יונים

כיום ישנם יותר מ-300 סוגי יונים המרחפים בארץ ובעולם.
בישראל יש כמה סוגים נפוצים, המוכרים ביותר שבהם הן יונת הסלע ויונת העצים .
יונים הן חיות נפלאות ויפות, אך גם יכולות להיות חיות מזיקות, מלכלכות ודורשות טיפול והרחקה.

היונים הנפוצות בארץ

יונת הסלע-

סוג היונה העתיק ביותר שאנחנו מכירים היא יונת הסלע, החיה בהרים, בצוקים וגם בסביבת מגורי האדם. הן מתמקמות להן באזורים נוחים להן ולרוב, בין הכביסה הנקייה שאנחנו תולים, קולטי דודים וגגות הבית. אורך גופת היונה מתפרס לכ-32 ס"מ ואורך כנפיה כ-65 ס"מ. צבען מאד מיוחד וכל חלק בגוף גוון צבוע אחרת – הראש גוון כחול אפור, הבטן כהה, על צווארה כתם בצבע סגלגל והרגליים אדומות. אורך החיים של היונת הסלע הוא כ-6 שנים ואורך הדגירה שלה לאחר הטלת הביצים הוא כ-20 ימים. מערכות הזוגיות במעגל החיים של היונים הן מונוגמיות.

יונת העצים-

יונה זו היא תופעה מיוחדת בארצנו ומתמצאת בעיקר באזור הצפוני של הארץ. מדובר ביונה הניזונה בעיקר מקינוני עצים, אכילת חלזונות וסוגים שונים של צמחים, דגנים ונבטים. בנוסף היא מתקיימת גם מפירות, שעועית ואפונה בתחילת צמיחתן. יונת העצים היא בדרך כלל לא מזיקה לאדם, אך כן לעצים בעקבות הצורך בקינון. עם זאת, ייתכן ותסב נזק גם לחקלאים ולפרגולות שלנו. אורכה הוא כ-40 ס"מ וכפניה מתפרשים לכ-70 ס"מ. משקלה נע בין  350-650גרם.

היונים מהווים סוג של מכשול להתנהלות היום יומית שלנו. למשל, תליית כביסה אשר מושכת
יונים שאיתן מגיעים – לכלוך סביבתי, ניקור ברכוש ואפילו נזק למרפסות הבנויות מעץ.

הסיכונים

הסיבה העיקרית לאי הנוחות שלנו עם יונים הינה החשש ממחלות. זוהי אינה אמונה טפלה וכדאי להבין על מה מדובר ומהם הסיכונים. ילדים ומבוגרים נמצאים בקבוצת סיכון מפני שבדרך כלל מערכת החיסונית שלהם חלשה יותר מיתר האוכלוסייה ועל כן עלולים להידבק במחלות או לקבל אותן בצורה קשה יחסית. ברגע האמת, כאשר החשש הופך למציאות, לרוב מחלות אלו ישפיעו על מערכת הנשימה, מערכת העצבים, מערכת העיכול ועוד. ישנה אפשרות גם לזיהום וכל תסמיניו – צמרמורת, גירוי, נפיחות וכדומה.

בגדול, מומלץ לבצע הרחקת יונים כדי להימנע מסיכונים אלו. בעזרת שיטות הרחקה המסלקות אותן בצורה ידידותית, יחזור השקט לטווח הארוך.

איך נשארים אוהבי יונים אך מרחיקים אותם?

פעולות להימנעות מיונים דורשות ידע וניסיון. אנחנו בבראשית הדברת מזיקים, חברה ותיקה המציעה פתרונות רבים להימנעות ממפגש עם יונים למשל דוקרנים ופסי חשמל, כשהבולטת ביותר היא רשת להרחקת יונים. רשתות אלו עשויות מחומרים עמידים ובמידות עובי משתנות אשר כך מתאימים אותם לשמירה מקנים בגג, בדודים, רעפים וכיוצא בזה.